nedeľa 8. januára 2012

Klavírny koncert: Tamás Fekete

Pozvánku som dostal cez knihu tvárí a zdalo sa mi to zaujímavé, koniec-koncov, po nociach počúvam rádio Devín kvôli klasickej hudbe, ktorej je tam neúrekom a myslel som, že je načase zájsť na koncert aj reálne. Chcel som ísť už skôr aby som mohol byť chvíľu aj s mojou dámou, ale ja a autobusy to je ako psy a mačky, samé naprieky. Samozrejme sobotňajší autobus šiel minimálne 5 minút skôr a keďže ja som zvyknutý, že moje vlaky chodia na vlas presne, tak to akosi nevydalo. Musel som ísť na vlak a aj som šiel. Bolo krásne slnečno a teplo na január.
7.1.2012 16:00 Kultúrny Dom, Nové Zámky. Po príchode na miesto so Silvi ma premkli krásne spomienky na predošlé ročníky Jazz Blues Jamboree, trocha ma to dojalo. Po vstupe do sály som zbadal a pozdravil moju obľúbenú učiteľku hudobnej teórie, Evku Perďochovú, no zjavne som sa vizuálne už dosť zmenil, veď je to už 5 rokov, čo mi v tej istej sále tlieskala po mojom absolventskom vystúpení Základnej Umeleckej Školy. Silvi je dosť známy človiečik v okruhu mladých, keďže je akousi skautskou vedúcou či čo, nerozumiem sa ich hierarchii a dosť veľa ľudí ju zdravilo, a samozrejme aj ľudia z umeleckej školy, kam tiež chodila. Dokonca aj sám vystupujúci mladý muž, Tamás (Tamáš) Fekete bol jej spolužiakom.
Tamás teraz navštevuje bratislavské konzervatórium a zjavne mu to prospieva. Predstavila ho milo pôsobiaca dáma a bola potešená že ho môže uvádzať. Tu je zoznam skladieb, ktoré hral (môžete si ich vypočuť na internete alebo vo vašej vinylovej zbierke).

L.W.Beethoven 
Sonata c mol pathétique op.13 No.8
Fryderik Chopin
Balada g mol op.23 no.1
Scherzo b mol op.31 no. 2
Franz Liszt
Transcedental etude no.10 f mol
Hungarian rhapsody no.15 Rákoczy march
Pán Fekete má síce 18 rokov, ale jeho prejav bol veľmi expresívny a precítený, presne taký, aký obľubujem. Miestami mi trocha pripomínal môjho obľúbeného interpreta Chopina a Liszta, klavírneho virtuóza Borisa Bérezovského. Tamás pôsobil sebaisto a hral takmer bezchybne, hoci niekedy nepatrná chyba pôsobila ako zámer a ja som mu to zhltol aj s navijákom. Publikum jeho koncert odmenilo po Rákócszyho pochode burácajúcim potleskom v stoji. Zaslúžil si to.
Keď prijímal gratulácie, rozprával som sa so svojim kamarátom, tiež hudobníkom, Tomášom Garaiom, ktorý mi povedal, že Tamás hrá v jeho rockovej kapele a miluje Deep Purple. V tom momente si u mňa získal ďalšie veľké uznanie. Klavírny virtuóz, ktorý nepohŕdne skvelou rockovou hudbou, tak to má byť.
Pobrali sme sa teda do zvečeralého mesta na post-umeleckú večeru. Vždy vravím, po koncerte sa treba dobre najesť.
Takže ďakujem ešte raz za pozvanie a za skvelý koncert, T.Fekete má predsebou nádejnú kariéru a držím mu palce.
Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára